Ako chrániť deti pred chrípkou a prechladnutím?

Ako chrániť deti pred chrípkou a prechladnutím?

Prevencia chrípky a prechladnutia u detí si vyžaduje dodržiavanie nasledujúcich pravidiel a rád.

1. Udržiavajte dieťa v dobrej fyzickej a psychickej kondícii ;

Dbajte hlavne na dostatok spánku. Potreba spánku u detí je rozdielna, závisí od veku dieťaťa: novorodenec by mal spať cca 20 hodín denne, dieťa od 3 do 6 mesiacov cca 16 hodín, dieťa od 6 mesiacov do 1 roka cca 14 hodín, dieťa do 2 rokov cca 12 hodín denne, deti do 6 rokov by mali spať cca 10-11 hodín denne, mladším školákom sa odporúča spať cca 10 hodín denne, starším min. 8-9 hodín denne. 

2. Dbajte na hygienické návyky u detí

Učte ich pravidelne si umývať ruky, hlavne pred jedlom, napomínajte ich, aby si nedávali do úst hračky či iné predmety, ktoré používajú a chytajú aj iní ľudia. Správne hygienické návyky  si však nemýľte s vytváraním úplne sterilného prostredia pre dieťa. Imunita sa buduje aj kontaktom s baktériami. Hygienu prostredia určite zabezpečujte a učte to aj dieťa. Môže začať napríklad aj pravidelným vetraním, upratovaním hračiek, pravidelnou každodennou výmenou osobnej bielizne a pod. Využívajte v byte prírodu – kvety, ktoré čistia ovzdušie (napr. zelenec), ale ktoré pre dieťa nie sú nebezpečné.

3. V cudzom prostredí buďte na hygienu obozretnejší 

Nezdržiavajte sa s dieťaťom dlho na uzavretých miestach s veľkou koncentráciou ľudí, obzvlášť v čase chrípkových epidémii, radšej sa vyberte do prírody. Pri kýchaní a kašľaní si dávajte ruku pred ústa a následne ju utrite do vlhčenej utierky a učte to aj svoje dieťa. Používajte dezinfekčné gély alebo tinktúry na ruky.   

4. Vhodne dieťa obliekajte 

V období sychravého počasia dbajte na to, aby sa nepodchladilo, nezmoklo. Odev radšej vrstvite, aby sa dieťa nespotilo a následne ho neofúkol studený vietor. Zvoľte vhodnú obuv – v čase dažďov nepremokavú a s hrubšou podrážkou, aby ste sa vyvarovali prechladnutiu od nôh.  

5. Doprajte dieťaťu dostatok relaxu a pohybu na čerstvom vzduchu 

Má na dieťa a jeho imunitu blahodarné účinky. Nenamáhajte však jeho zmysly viac ako je nutné, hlavne očiam doprajte odpočinok od počítača a televízora. Striedajte mu rovnomerne fyzickú a psychickú záťaž. 

6. Dieťa otužujte 

Začnite už v útlom detstve, a to vo veku od 3 rokov, kedy je už jeho imunitný systém relatívne dobrý. Otužujte ho sprchovaním, najlepšie ráno. Začnite teplou vodou cca 37oC a postupne teplotu vody znižujte a zakončíte studenou vodou pri teplote, akú dieťa znesie. S otužovaním je vhodnejšie začať v letnom období. K otužovaniu môžete využívať aj saunovanie, hlavne v inhalačných soľných saunách. Doprajte mu aj relaxačný kúpeľ a využívajte silu byliniek. 

7. Chráňte dieťa pred stresom a depresiou 

Snažte sa, aby malo dosť serotonínu - doprajte mu v jedálničku strukoviny, orechy, slivky, hlávkový šalát a rôzne bylinky, napr. rozchodnicu ružovú. Najlepším zdrojom energie a serotonínu je však slnko, a to v každom ročnom období. Najlepšou ochranou pred stresom je zas vyrovnané rodinné prostredie. Udržiavajte dobré vzťahy s ľuďmi a učte to aj dieťa. 

8. Učte dieťa zdravo sa stravovať 

Dbajte na príjem stravy bohatej na vitamíny. V chladnejšom období telo zahrievajte napríklad škoricovými a medovými nápojmi. V teplejšom období ho chlaďte, napríklad citrónom a mätou. Dbajte na dostatočný prísun vitamínov, hlavne C, D, A, B, ale samozrejme aj ostatných, a podobne obohaťte stravu aj o minerály, hlavne o zinok. Vyvarujte sa zbytočným tukom a cukrom, ktoré telo len oslabujú, radšej mu doprajte kvalitné bielkoviny v podobe rýb, chudého mäsa a pod. Zelenina a ovocie by mali byť denne v jeho jedálničku. Nezanedbávajte pitný režim. V období zvýšeného výskytu chrípky využívajte viac silu bylinných čajov na posilnenie imunity, napr. z echinacey, šípky, harmančeka, nechtíka, bázy a pod. Slaďte radšej medom ako cukrom. Zvýšte prísun prírodných probiotík a antibiotík (jogurty, kyslá kapusta, cesnak, cibuľa). Doprajte dieťaťu občas aj kvalitnú čokoládu, má blahodarný vplyv, okrem iného, aj na tvorbu serotonínu.

9. Dajte dieťa zaočkovať proti chrípke, ak vám to lekár navrhne 

Napriek tomu, že vírusy chrípky mutujú, po očkovaní je priebeh ochorenia miernejší. Poraďte sa so svojím lekárom o možnosti očkovania.

Majte na pamäti, že prevencia má byť súčasťou zdravého životného štýlu!                     

 

Na otázku odpovedala: Mgr. Mgr. Anna Lukáčová Havrilová, diplomovaná sestra