5 pomôcok, ktoré podporia samostatnosť seniora

5 pomôcok, ktoré podporia samostatnosť seniora

S vyšším vekom sú spojené rôzne fyziologické zmeny. Každý starne inak, ale všeobecne sa staroba spája so stratou sily, ohybnosti, stratou istoty v pohybe, zhoršením zmyslov, či stratou pamäte.

Tieto postupné zmeny môžu seniorom komplikovať aj jednoduché každodenné činnosti a oberať ich tak o sebestačnosť. Našťastie existujú pomôcky pre seniorov, ktoré im uľahčia život a podporia ich samostatnosť:

 

Madlo do kúpeľne

Madlo je základ každej bezpečnej kúpeľne aj WC seniora. Poskytne oporu pri každodennej hygiene a senior sa bude cítiť istejšie pri sprchovaní, či návšteve toalety. Nemusíte sa obávať vŕtania - existujú aj madlá s prísavkami, ktoré ľahko namontujete a môžete ich podľa potreby kedykoľvek premiestniť. 

Stolička do sprchy a sedačka na vaňu

Pomôžte vášmu blízkemu sa opäť samostatne a bez obáv z pádu osprchovať. Podľa toho, či má váš blízky senior sprchu alebo vaňu vyberte vhodnú pomôcku do kúpeľne. 

Stoličky do sprchy mávajú štandardne protišmykové zakončenie a bývajú výškovo nastaviteľné. Radšej nastavte stoličku o niečo vyššie, aby sa seniorovi z nej ľahšie vstávalo. 

Stoličky môžu mať:

Opierky na ruky - tie môžu pomôcť pri vstávaní, ale na druhú stranu môžu byť niekedy aj prekážkou pri sadaní si. Zvážte preto aj možnosť bez opierok a namontujte radšej ďalšie madlo.

Opierku na chrbát - ak potrebuje váš blízky extra oporu, vyberte radšej stoličku s opierkou.

Hygienický výrez pre uľahčenie osobnej hygieny.

 

Ak má blízky senior vaňu, k samostatnému sprchovaniu mu istotne pomôže sedačka na vaňu. Zvážte aký typ mu najlepšie poslúži:

Sedačka v úrovni vane - je to vlastne doska, ktorá sa uchytí na šírku vane a pre seniorov je najjednoduchšie si na ňu sadnúť a osprchovať sa. Nevýhodou vyššieho posedu môže byť, že senior môže našpliechať vodu v kúpeľni, čo môže byť nebezpečné.

Sedačka pod úrovňou vane je dobrá voľba, ak seniorovi poskytnete dodatočnú oporu vhodne umiestneným madlom alebo držiakom na vaňu, ktorý mu pomôže so vstávaním. Pri tomto type sedačiek sa môžete rozhodnúť aj pre opierku na chrbát, aby senior náhodou nestratil rovnováhu a nespadol dozadu.

 

Vychádzková palička

Má váš blízky senior problém s chôdzou, či stabilitou pri chôdzi? Vychádzková palička mu pomôže zachovať mobilitu aj samostatnosť. Palička je ideálna ako malá opora pri chôdzi a zároveň je aj pekným doplnkom - vybrať môžete rôzne farby aj štýly. Dá sa použiť v interiéri aj exteriéri. Výhodou je, že na obsluhovanie stačí seniorovi jedna ruka a druhá je voľná na potrebnú inú činnosť.

Ak senior potrebuje už väčšiu oporu, porozmýšľajte nad inou vhodnou pomôckou na chodenie - napríklad štvornohou palicou či chodítkom pre seniorov.

 

Nákupná taška na kolieskach

Uľahčite blízkemu seniorovi nakupovanie a podporte ho v sebestačnosti. Stačí kúpiť nákupnú tašku na kolieskach, aby nemusel váš blízky vláčiť ťažké tašky. Môžete vybrať menší nákupný vozík na každodenné nákupy či nákupný vozík schodolez, ktorý hravo zvládne každé schodisko a obrubníky.

 

Mobilný telefón pre seniorov

Chcete zostať s vašim blízkym seniorom v spojení? Naučte ho pracovať s mobilným telefónom a zastihnete ho všade. Pri senioroch príde vhod, že majú mobil pri sebe a môžu vám zavolať v prípade potreby. Telefóny pre seniorov sa vyznačujú ľahkou ovládateľnosťou, veľkými tlačítkami a dlhou výdržou batérie. Veľkou výhodou je SOS tlačítko, ktoré po stlačení telefonuje na vybrané kontakty alebo pošle SMS správu.

 

Verím, že s týmito skvelými pomôckami bude váš blízky senior, čo najdlhšie samostatný a sebestačný. Podporí to jeho sebaúctu aj psychickú pohodu.