Nápoje by nemali byť príliš vychladené. Keďže starší ľudia často smäd nepociťujú, je treba im priebežne tekutiny ponúkať a dohliadnuť, či sa naozaj napili. Alkoholické nápoje sú v prípade horúčav neprípustné. Na vychádzku so seniorom vždy so sebou vezmite fľašu s nápojom, najlepšie uloženú v termotaške/termoruksaku.
V byte, kde senior žije, je treba nastaviť správnu teplotu. Teplota v interiéri by mala byť počas horúčav nižšia o cca päť stupňov oproti exteriéru. Pokiaľ nie je možné zadovážiť klimatizáciu (aj s ňou treba zaobchádzať opatrne), nezabudnite na správne vetranie a tienenie okien. Prípustné je použiť ventilátor, ktorý je však treba natočiť tak, aby nesmeroval priamo na opatrovanú osobu. Funkciu otáčania radšej nepoužívajte.
Počas dňa je treba zatiahnuť žalúzie tak, aby bolo v miestnosti dostatočné svetlo, ale zároveň, aby neprenikali prime slnečné lúče. Vetrajte skoro ráno a neskoro večer, počas dňa okná zatvorte. V noci je vhodné v spálni opatrovanej osoby okno otvoriť dokorán, ak je opatrené sieťkou proti hmyzu. Dbajte však pritom, aby nedošlo k prievanu.
Prechádzkam sa počas horúčav radšej vyhnite, a to najmä medzi 11.-15. hodinou. Prípustné sú krátke prechádzky zrána, alebo v podvečerných hodinách, kedy je vzduch chladnejší. Vhodné je voliť také trasy, kde sa možno zdržiavať v tieni stromov, napr. v blízkych lesoparkoch. Pred pobytom vonku netreba zabudnúť na opaľovací krém s vysokým UV faktorom. Nanášajte ho cca 30 minút vopred. Nezabudnite opatrovanej osobe natrieť aj uši, okolie očí a nos, lebo tieto oblasti sú vystavené slnku najviac. Najcitlivejšie sú pery, vhodné je použiť pomádu s UV faktorom. Oči chráňte slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
Ak je opatrovanej osobe príliš teplo a necíti sa dobre, skúste použiť vlažnú sprchu. Začnite s teplejšou vodou a postupne prejdite k vlažnej. Najskôr schlaďte chodidlá a postupujte smerom nahor. Vlažná sprcha osvieži a zmyje pot. Neprípustná je studená sprcha, môže dôjsť k teplotnému šoku.
V horúčavách pripravujte opatrovanej osobe ľahké jedlá. Vhodné sú zeleninové šaláty (nie majonézové), polievky, ryby a čerstvá zelenina. Z mäsa je najvhodnejšia hydina.
Ak je opatrovaná osoba ležiaca, posteľ umiestnite ďalej od okna. Používajte letnú prikrývku, prípadne len plachtu. Obliečky pravidelne meňte, rovnako aj oblečenie. Nesmie byť vlhké a prepotené. Voľte takú posteľnú bielizeň a oblečenie, ktoré ľahko odvádzajú pot. Polohu opatrovanej osoby pravidelne meňte. Samozrejmosťou je pravidelná hygiena – umývanie vlažnou vodou s následným šetrným vysušením kože.
Na otázku odpovedala:
Mgr. Bc. Danka Petrufová, andragogička – geragogička, lektorka v problematike demencia a nefarmakologické prístupy v jej liečbe, aktivizačná pracovníčka v sociálnych službách a trénerka pamäti III. st.