Prechádzky so seniormi v zimnom období - ako sa na ne pripraviť?

Prechádzky so seniormi v zimnom období - ako sa na ne pripraviť?

Aj obdobie zimy, či neskorej jesene je vhodným časom pre vychádzky so seniormi. Rozhodne to nie je obdobie, ktoré by mali stráviť pozeraním z okna na zasneženú krajinu, a to len preto, že pobyt vonku považujeme pre nich za nebezpečný.

Kedy je vhodný čas na prechádzku?

Keď je dobré počasie. Keď práve neprší, nesneží, keď nefúka vietor. Najviac slnka a tepla je v čase okolo obeda. Rozhodne nie je vhodným časom podvečer a večer, kedy je už tma a s ňou spojená znížená viditeľnosť, ktorá zvyšuje nebezpečenstvo úrazu. Takisto sa je treba vyhnúť nízkym teplotám. Vhodné je vyjsť si na prechádzku po daždi, kedy je vzduch čerstvejší a sviežejší, čo prospieva seniorom so sťaženým dýchaním.

Prechádzka nemusí byť dlhá, zvlášť, ak vami opatrovaná osoba nebola doposiaľ zvyknutá tráviť čas vonku. Vhodné je začať krátkou prechádzkou okolo domu, príp. krátkym posedením na terase, ale v dostatočne teplom oblečení, s vopred predhriatou podložkou na sedenie a s teplým čajom v termohrnčeku. Postupne je vhodné prechádzky predlžovať, čo sa týka času pobytu vonku i vzdialenosti od miesta bydliska. Takisto je možné vychádzku rozdeliť na dve etapy s prestávkou na kávu či čaj v blízkej kaviarni.

Aké zvoliť oblečenie a obuv?

Oblečenie by malo byť dostatočne teplé, aby opatrovaná osoba neprechladla. Je lepšie obliecť viac tenkých vrstiev oblečenia ako jednu hrubú. Pred chladom je treba chrániť aj hlavu, krk a ruky, preto nezabudnite na teplú čapicu, šál a rukavice. V prípade, že je vami opatrovaná osoba imobilná a prechádzky absolvujete na invalidnom vozíku, použite na zakrytie deku alebo špeciálny zateplený vak.

Pri voľbe obuvi myslíte aj na bezpečnosť. Námraza na chodníkoch a hladké podrážky zvyšujú riziko úrazu. Vhodné je na obuv nasadiť protišmykové návleky.

Vo všeobecnosti by mala byť obuv dostatočne teplá, pred použitím naimpregnovaná, aby neprepúšťala vodu. Takisto je z tohto dôvodu vhodnejšia obuv s hrubšou podrážkou.

Takisto by sme nemali zabúdať na vhodný krém na tvár a ruky. Nesmú to však byť hydratačné prípravky, ktoré obsahujú častice vody. Vhodné sú skôr mastné krémy. Pery je vhodné ošetriť špeciálnym balzamom. Rúž nie je dostatočnou ochranou!

Na čo treba dávať pri prechádzkach pozor?

Vyberajte trasy prechádzky tak, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu v podobe zľadovatených povrchov, zvlášť na schodoch. Senior by sa v zimnom období nemal pohybovať vonku sám. Pre istotu by mal mať pri sebe vychádzkovú palicu s protišmykovým podstavcom. A to aj vtedy, ak pomocnú paličku či barly nepoužíva. Takisto je vhodné nosiť so sebou na vychádzky dáždnik, hoci to pri pohľade z okna na dážď nevyzerá.

Po návrate z vychádzky mokré oblečenie a obuv dajte vysušiť a opatrovanú osobu prezlečte do suchého a teplého oblečenia.

Čo ak senior nechce chodiť na prechádzky?

Motiváciou môže byť návšteva kaviarne, cukrárne s obľúbenými zákuskami, vianočné trhy, vystúpenie speváckeho zboru v kostole, ale aj návšteva príbuzných a známych, ktorí bývajú v blízkosti jeho domu.

 

Na otázku odpovedala: Mgr. Bc. Danka Petrufová, andragogička – geragogička