Čo robiť, aby malo dieťa zdravé zúbky? - 1.časť

Čo robiť, aby malo dieťa zdravé zúbky? - 1.časť

Na to, aké zúbky bude mať Vaše dieťatko, vplýva veľa faktorov, napr. dedičnosť, ale aj celkový zdravotný stav a životný štýl oboch rodičov a neskôr aj dieťatka samého. Preto je potrebné, už pri plánovaní tehotenstva, dbať na zmenu životosprávy a úpravu stravy tak matky, ako aj otca dieťaťa.

Časť 1.: Od prenatálneho vývoja po prvé mliečne zúbky


Základ pre mliečne zúbky dieťatka sa začína tvoriť už v siedmom týždni po oplodnení. Aby bol naozaj dobrý, je potrebné, aby matka mala dostatočnú a správnu výživu bohatú na vitamíny a minerály. Veľmi významnú úlohu pri vývine zúbkov dieťaťa zohráva hlavne vitamín D, A, C a z minerálov vápnik a fosfor. Mamička a následne aj plod dieťatka ich získavajú zo stravy, ktorú matka konzumuje. Zväčša však je potrebné dopĺňať tieto vitamíny a minerály aj pomocou výživových doplnkov, ktoré by mamička mala užívať po konzultácii s lekárom.    


Odkedy sa začať starať o zúbky dieťaťa?
 

Odpoveď je jednoznačná: Od narodenia!

Prevencia je dôležitá. Aj keď novorodenec ešte nemá zúbky (zväčša), je potrebné venovať pozornosť hygiene jeho úst v dostatočnej miere, a to hlavne preto, že materské mlieko obsahuje veľa bielkovín. Bielkoviny často v ústach bábätka kvasia a dokážu spôsobovať rôzne bakteriálne aj kvasinkové infekcie, ktoré spôsobujú narúšanie sliznice ústnej dutiny, poškodzujú aj ďasná, a v neposlednom rade aj základ zúbkov a zubnú sklovinu. Práve z toho dôvodu je potrebná dostatočná hygiena úst bábätka, a to jednoducho pomocou čistej gázičky namočenej v prevarenej vlažnej vode, ktorú si namotáme okolo prsta a pomaly vytierame ústočká dieťaťa akoby sme čistili zúbky – horné ďasno, dolné ďasno, sliznice líčok a jazýček. Tento úkon by sa mal dieťatku robiť po každom kŕmení, ale minimálne dvakrát denne a vždy po poslednom večernom dojčení. 
 

V rámci prevencie vzniku infekcie v ústnej dutine dieťaťa by sme mali dodržiavať aj ďalšie zásady, ako napríklad:
 

✅ dodržiavať hygienu prsníka matky pri dojčení (resp. fľaše na kŕmenie) dieťaťa,

✅  neoblizovať cumlík dieťaťa (aby sme neprenášali naše ústne mikroorganizmy do jeho úst),

✅  nekŕmiť dieťa lyžičkou, ktorú sme mali predtým v ústach my,

✅  nebozkávať dieťa na ústa,  

✅  nedávať dieťaťu sladké nápoje pred spaním,

✅  obmedziť cmúľanie cumlíka, a ak je potrebný, tak  používať správne cumlíky (anatomicky tvarované a krátke, cumlíky určené  na kŕmenie by mali byť s malým otvorom).

 

Odkedy začať čistiť zúbky zubnou kefkou?

Zubnú kefku začíname používať skôr než sa prerežú dieťatku prvé zúbky. Čistenie zúbkov začína zvykaním si na zubnú kefku aj na „rituál“ starostlivosti o zuby. Prvá zubná kefka je skôr „hryzatkom“, ktoré dieťatku dávame pri prerezávaní zúbkov a ktorým si masíruje ďasná. 
 


 

Na otázku odpovedala: Mgr. Mgr. Anna Lukáčová Havrilová, diplomovaná sestra