Čo robiť, aby malo dieťa zdravé zúbky? - 2.časť

Čo robiť, aby malo dieťa zdravé zúbky? - 2.časť

Na to, aké zúbky bude mať Vaše dieťatko, vplýva veľa faktorov, napr. dedičnosť, ale aj celkový zdravotný stav a životný štýl oboch rodičov a neskôr aj dieťatka samého. Preto je potrebné, už pri plánovaní tehotenstva, dbať na zmenu životosprávy a úpravu stravy tak matky, ako aj otca dieťaťa.

 1. časť nášho blogu o tom, čo robiť, aby malo Vaše dieťa zdravé zúbky, kde sme sa venovali obdobiu od prenatálneho vývoja až po prvé mliečne zúbky si môžete prečítať tu.


Časť 2.: Od objavenia prvých zúbkov
 

Odkedy začať čistiť zúbky zubnou kefkou a pastou?

Po prerezaní prvých zúbkov (cca vo veku 6 mesiacov dieťaťa) zabezpečíme dieťaťu vhodnú zubnú kefku s mäkkými štetinkami a vedieme ho k pravidelnej starostlivosti o chrup, a to jeho čistením najlepšie po každom jedle, ale minimálne ráno a večer.

Zubnú pastu u detí do dvoch rokov nepotrebujeme používať, resp. môžeme používať minimálne množstvo detskej zubnej pasty, ale bez obsahu fluóru. (Platí zásada, že pokiaľ dieťa nevie vypľúvať, nie je vhodné používať zubné pasty).
 

Ako sa starať o mliečne zúbky? 

Mliečne zúbky sú dôležité nielen pre príjem tuhej stravy, na ktorú dieťa postupne prechádza, ale plnia svoju funkciu aj pri vývoji reči a majú vplyv aj na správnu výslovnosť slov u dieťaťa. 

Prvé mliečne zúbky sa začínajú prerezávať približne v 6. mesiaci (neraz aj skôr), a to najskôr predné zúbky (rezáky) v dolnej časti, a následne aj v hornej časti čeľusti. V 3. roku veku dieťaťa bývajú zväčša prerezané už všetky mliečne zúbky, ktorých je 20. Prerezávanie, hlavne prvých zúbkov, je pre dieťa často bolestivé a celkovo to môže zmeniť správanie, aj príjem výživy dieťaťa. Práve častejšie masírovanie ďasien a jemné čistenie už prerezaných zúbkov uľahčuje dieťatku toto obdobie lepšie zvládať. 

Mliečne zúbky sú náchylnejšie ku kazivosti, preto je pravidelná hygiena úst veľmi dôležitá. Je veľmi vhodné, aby nás dieťa pravidelne videlo pri čistení zubov a osvojovalo si tak tento návyk už od útleho detstva. Najlepšie je čistiť si zuby spoločne s dieťaťom. Dieťaťu necháme priestor, aby si zvykalo čistiť zúbky samo. Samozrejme, dočistenie ústnej dutiny vždy dokončí rodič, a to vhodnou kefkou podľa veku dieťaťa a vývinu jeho chrupu. Využívať môžete rôzne pomôcky na dočistenie zúbkov, od prstovej kefky so štetinkami až po detské zubné kefky, ktorými pomaly, ale dostatočne vyčistíte ústnu dutinu dieťaťa. Zúbky čistíme pravidelne najmenej dvakrát denne (ráno a večer pred spaním) napr. jemnou kefkou s menšou hlavicou, a to stieraním od ďasna dolu a postupne z vonkajšej aj z vnútornej strany postupujeme od hornej časti čeľuste k dolnej. Nezabúdame ani na jemné očistenie jazyka. Čím viac zúbkov v ústach, tým viac treba myslieť aj na čistenie priestoru medzi nimi (využiť môžete medzizubné kefky), lebo práve tam sa najčastejšie tvorí  na mliečnych zúbkoch u detí zubný kaz. 

 

Ako sa starať o zuby, keď začnú tie mliečne vypadávať?

Trvalé zuby u deti začínajú rásť okolo 6. roku a ako prvé narastú zadné (šestky). Prvé zúbky, ktoré vypadnú sú tie, ktoré sa ako prvé aj prerezali a postupne sa všetky zuby vymenia. V istom období môže nastať stav, keď dieťa ešte má aj mliečne, ale už aj trvalé zúbky. Je to samozrejme prirodzené. Práve v tomto období výmeny zúbkov je potrebné nezanedbávať hygienu úst, práve naopak, mali by sme jej venovať ešte vyššiu pozornosť. Stále platí, že zuby dieťaťu dočisťuje rodič, avšak je potrebné si viac všímať aj zadné zúbky, ktoré sú náchylnejšie na vznik zubného kazu. Veľmi dôležitá je aj pravidelná návšteva zubára, ktorý si všíma nielen (ne)prítomnosť kazu, ale aj to, ako sú zuby uložené, postavenie čeľustí a pod. a vie vám najlepšie poradiť, ako sa o zuby v danom čase starať, prípadne či nie je potrebná nejaká korekcia, návšteva čeľustného ortopéda a pod. V tomto období je dôležité pravidelne absolvovať aj dentálnu hygienu, pri ktorej dentálny hygienik dieťaťu nielen dôkladne odstráni povlaky zo zubov, ale postupne naučí dieťa aj rodičov, ako sa správne ďalej o zúbky starať, navrhne správnu zubnú kefku, pastu, gél či ústnu vodu pre Vaše dieťa, prípadne aj ďalšie pomôcky, ktoré potrebuje na správnu starostlivosť o chrup – zuby aj ďasná. Dieťa je tak skôr schopné naučiť sa používať potrebné techniky a pomôcky na starostlivosť o svoje zuby. Približne vo veku 8 rokov by už malo byť samostatné pri vykonávaní základnej ústnej hygieny. Zväčša do konca 13. roku má už dieťa všetky zuby trvalé aj s dorastenými sedmičkami a malo by sa vedieť úplne samostatne starať o svoj chrup. 

Za predpokladu, že dieťa pravidelne navštevovalo zubára už od útleho detstva, chodí na preventívne prehliadky 2-krát ročne a podobne aj na dentálnu hygienu, mal by byť jeho úsmev plný zdravých zubov. Správna motivácia a pestovanie návykov u dieťaťa nebudú vyvolávať ani strach z návštevy u zubára. Ak sme položili dobre základy, máme na čom budovať. 

Starať sa o zúbky dieťaťa znamená starať sa zvonka (hygiena) i zvnútra (výživa). Áno, v nemalej miere k zdravému chrupu dieťaťa pomáha aj správna výživa a obmedzovanie príjmu sladkostí. Naopak, snažíme sa dieťaťu podávať viac zeleniny a ovocia a potravín bohatých na minerály (vápnik, fosfor) a vitamíny (C, A, D). Nezabúdame ani na dostatok tekutín (ktoré okrem iného zabezpečujú tvorbu slín, a tým aj samočistenie ústnej dutiny), najlepšie v podobe čistej vody alebo minerálky. Stravu, jej zloženie aj formu úpravy prispôsobujeme veku dieťaťa.

 

K téme ohľadom zdravých zúbkov sme oslovili aj zubnú lekárku, ktorá nám poskytla svoj odborný názor aj o 1. návšteve zubnej ambulancie:
 

,,Okrem správnej metódy čistenia zubov kefkou, netreba zabúdať na medzizubné priestory, ktoré môžu byť stestnané už v útlom veku. Mliečny chrup je za ideálnych podmienok medzerovitý a tým pádom dochádza k samoočisťovaniu všetkych plôšok zubov slinami. Ak sú  však zúbky v tesnej blízkosti, alebo sa prekrývajú je potrebné im venovať pozornosť a čistiť zubnou niťou, alebo medzizubnou kefkou. Ak dieťa nechce čistiť zúbky, je dôležité aby sa rodič nevzdal a za každú cenu trval na ich čistote, lebo za stav chrupu svojich detí sú v prvom rade zodpovední rodičia.

Neodkladajte 1.návštevu zubára, dieťa si má postupne zvykať na prostredie, personál, má mať pozitívnu skúsenosť so zubnou ambulanciou, k tomu slúžia aj preventívne prehliadky 2x ročne. Najhoršie je prísť prvýkrát už s boľavým zubom a ešte tvrdiť dieťaťu, že mu nebudeme nič robiť. Preto je vždy prevencia na 1. mieste. ”


 


Na otázku odpovedali:
Mgr. Mgr. Anna Lukáčová Havrilová, diplomovaná sestra
MDDr. Miroslava Borošová, zubný lekár